Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.09.2012 11:28 - Кучето ми се чеше силно и постоянно. Започна и да се обезкосмява по врата и гърба. С какво да го мажа или да го изкъпя с нещо?
Автор: drjeliazkov Категория: Лични дневници   
Прочетен: 8183 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 01.11.2017 10:37


   image  
 
  Това е един от може би най-често задаваните въпроси във ветеринарните клиники и аптеки. За съжаление на него не може да се отговори еднозначно, защото кожата при кучето заедно с очите и конюнктивите са своеобразен “лакмус”, който реагира при почти всяко нарушение в хомеостазата на организма. Възпалителната реакция при кучето е твърде специфична и се различава от тази при другите видове животни и определя характерното протичане на патологичните процеси, което е тясно свързано със състоянието на кожата и космената покривка.

 Кожата е изключително чувствителен орган, който реагира доста бързо при неразположеност, но тази чувствителност  обикновено не може да се регистрира навреме от стопаните и много често се стига до явното и проявление.

 За посочената клинична картина обаче може да има различни причини, а именно:

·       Външни паразити – бълхи, комари и различни видове красти. Особено опасна е Демодекозата, при която може да се стигне дори и до смъртта на животното.

·       Гъбични инфекции – широко разпространени са Трихофития и Микроспория, които могат да са опасни и за човека.

·       Алергични реакции – често се наблюдава свръхчувствителност към домашен прах, сапуни, шампоани, бои, лакове и др.

·       Недоимъчни състояния – непълноценното хранене е широко разпространено. Значение има недостигът на витами, микро-  и макроелементи, аминокиселини, мастни киселини.

·       Хронични възпалителни процеси на околоаналните жлези, катарални възпаления на матката, пиометра, овариални кисти, зъбни кариеси, парадонтоза, отити и др.

·       Хормонални разтройства – хипоестрогенизъм, гуша, хиперандрогенизъм и др.

·       Нарушения в бъбречната или чернодробната функции – различни дистрофични процеси или степени на недостатъчност.

·       Чисто кожни проблеми – лоша хигиена, екземи, дерматит и др.

·       Генетично обусловени дерматити.

·       Туморни изменения.

 

 Разбира се в конкретния случай не е задължително картината да е сложна, макар че между голяма част от проблемите има връзка и те се преплитат, но най-малко е нужно поне микроскопско изследване на косми и кожен материал, за да сме сигурни, че не става въпрос за по-сериозни процеси.

 

                                                                    д-р Живко Желязков




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: drjeliazkov
Категория: Новини
Прочетен: 827493
Постинги: 41
Коментари: 121
Гласове: 102
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930